Blog

EUS İĞNESİ

Endoskopik ultrason (EUS) kılavuzluğunda biyopsiler, birincil prosedür olarak veya diğer biyopsi tekniklerinin başarısız olduğu durumlarda sitolojik veya histolojik incelemeler için numune almada güvenli ve etkili tekniklerdir. EUS eşliğinde biyopside malignitenin yanlış pozitif tanısı nadirdir.
Endoskopik ultrasonografi (EUS) veya endosonografi, lenf düğümlerinden biyopsi örneği almada ve damarların içindeki kan akımını göstermeye yarayan sadece ultrasonografiye göre daha üstündür.
EUS-FNA, mukozal/submukozal tümörlerden ve ayrıca lenf düğümleri, pankreas, safra kesesi, safra kanalı, karaciğer, böbrek, akciğer vb. dahil olmak üzere yapılarından doku elde etmek için kullanılır.
Endoskopik ultrason eşliğinde ince iğne aspirasyon biyopsisi, ultrason probu ve biyopsi iğnesi olan bir endoskop ağızdan yemek borusuna sokulur. Prob, yemek borusunun yakınındaki lenf düğümlerinin bir sonogramını (bilgisayar resmi) oluşturan ekoları yapmak için ses dalgalarını vücut dokularından sektirir. Sonogram, doktorun lenf düğümlerinden dokuyu çıkarmak için biyopsi iğnesini nereye yerleştireceğini görmesine yardımcı olur. Bu doku kanser belirtileri için mikroskop altında kontrol edilir.
EUS işlemi esnasında kullanılan, EUS iğnesi şüpheli görünen dokulardan biyopsi almaya olanak sağlar. Kataterin ergonomik yapısı sayesinde rahatlık katar. EUS iğnesi ultrason eşliğinde parça almak üzere dizayn edilmiş katater sistemidir.

Kılıf & iğne uzunluğu ayarlaması için Twist-Lock (dönme kilit) teknolojisine sahiptir.
İğne uzunluğu ayarı 0 – 8.5cm’dir. İğnenin katater uzunluğu 137,5cm ile 141,5cm arasında ayarlanabilir.
İğnenin katater kalınlığı 19G,22 ve 25G için 1,8mm veya 2,7mm
Renkli plastik kılıf ve iğne ergonomik şekilli sağlam handle tasarımına sahiptir.
Açılı endoskop pozisyonlarında daha hassas iğne yerleştirme ve daha iyi performans sağlar

Ürünlerimizin kullanıldığı başlıca hastaneler;

  • Medicana Sağlık Grubu
  • Acıbadem Sağlık Grubu
  • Devlet ve Üniversite Hastaneleri

Bilgi için; 0212 438 53 99 ve info@melekirmak.com

19 Ekim 2022 blog
About melekirmak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir