Blog

Gerdx Endoskopik Reflü Tedavi Sistemi

Reflü; asit, safra ve mukustan oluşan mide salgılarının yemek borusu veya ağıza kadar yer değiştirmesidir. Reflü hastalığı ağıza kadar gelen acı tat veya yiyecek hissi ile kendini gösterir. Reflü hastalığının ayrıca göğüs ağrısı, kuru öksürük, ağrılı yutkunma, yutma güçlüğü ve hıçkırık gibi birçok semptomları olabilir. Reflü tanısı gastroskopi ile mide kapağının incelenmesi ile tanısı konulur. Gastroskopi işlemine ek olarak PH metre ve manometre gibi tanı yöntemleri ile kesinleştirilmektedir.
Reflü tedavisine genellikle yemek yeme alışkanlığının değiştirilmesi ile başlanıyor ve gerekli görülmesi durumlarda ise ilaç tedavisine başlanmaktadır.
İlaç tedavisine cevap vermeyen inatçı reflü şikâyeti olan hastalara girişimsel ya da minimal girişimsel tedavi seçenekleri sunulmaktadır.
Gerdx endoskopik reflü tedavisi ise minimal girişimsel bir işlem olup tıpkı endoskopi işlemi yapılıyor gibi cerrahi bir kesi ve dikiş olmadan yapılmaktadır. İşlem süresi ortalama 20- 45 dakika kadar sürüyor olup, hastanın hastaneye yatış suresi normal şartlar altında en fazla 1 gün olup hasta konforlu hayatına çok hızlı bir şekilde geçiş yapabilmektedir.
Gerdx işlemi sırasında endoskopik görüntüleme yapılarak mide ağzına 1 veya 2 bazı durumlarda 3 dikiş atılarak işlem tamamlanmaktadır. İşlem genel anestezi veya sedasyon ile gerçekleşmektedir.

Gerdx işlemi;

  • Yeditepe üniversitesi Hastanesi,
  • Hisar Hastanesi,
  • Okan Üniversitesi Hastanesi,
  • Medicalpark Hastanesi,
  • Memorial Hastanesi,
  • Acıbadem Hastanesi
  • Biruni Üniversitesi Hastanesi gibi birçok merkezlerde yapılabilmektedir.

Bilgi için; 0212 438 53 99 ve info@melekirmak.com

13 Kasım 2022 blog
About melekirmak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir