Blog

EBUS İĞNESİ

ENDOBRONŞİYAL ULTRASONOGRAFİ (EBUS) SİSTEMİ
Bronkoskopi, alt solunum yolları ve akciğer hastalıklarının tanısında kullanılmakta olan bir yöntemdir. Bronkoskopi ile havayollarının içindeki hastalık bulguları doğrudan veya dolaylı olarak gözlenebilmekte ve hastalıklı bölgelerden değişik incelemeler için örnekler alınabilmektedir.
Endobronşial Ultrasonografi EBUS yöntemi ile standart bronkoskopi ile tanı konulamayan bronşa komşu, bronşun dışındaki büyümüş lenf bezleri veya tümör gibi birçok hastalığa kolaylıkla ve görerek ulaşılabilmekte ve buralardan tanı için uygun örnekler elde edilebilmektedir.
EBUS İğne çeşitleri Olympus, Fujifilm ve Pentax’ın EBUS bronkoskoplarında kullanılabilir.  Güvenli iğne sabitlemesi için Twist-Lock Sistemi ile donatılmış olup, iğne uzunluğunun kolay ayarlanabilmesi için ergonomik tek elle çalıştırma prensibine sahiptir.  İğne 15 derecelik açı ile keskin kesime sahiptir ve paslanmaz çeliktir. İğnenin keskin açısı sayesinde çok fazla lokasyondan etkin bir şekilde örnek almaya olanak sağlar. Sistem Luer-lock sabitlemeli Nitinol stile ile çalışmaktadır. Sistem içerisinde VacLok ™ aspirasyon şırıngası (dolum hacmi 5- 20 ml) mevcuttur. İğne çapı 22 gauge/ 0.75 mm, iğne uzunluğu 0-4 cm’dir. Çalışma kanalı uzunluğu 69-73 cm aralığında olup kanal çapı 1.8mm’dir. Minimum çalışma kanalı 2 mm’dir.
EBUS ultrason iğne sistemini, Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Kartal Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi gibi göğüs hastalıkların da önde gelen hastaneler tarafından kullanılmaktadır.

Bilgi için; 0212 438 53 99 ve info@melekirmak.com

19 Ekim 2022 blog
About melekirmak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir